Hagyományok-Traditionen
Cikkek
"Martini kummt mi'm Schimmö"
2013.11.11
"Márton jön a fehér lovon"-mondogatták régen Szent Márton napján a zsámbékiak. És hogy miért mondták és ki is volt Szent Márton és miért volt a középkor legnépszerűbb szentje? Következő kis összefoglalónkból megtudhatják!
Farsang vagy Fasching?
2013.02.19
70 évvel ezelőtt Zsámbékon még mind a két szót lehetett hallani. Azonban, hogy e magyar és német főnévnek mi köze van egymáshoz, azzal nem biztos, hogy mindenki tisztában volt. Bár őseink Zsámbékra többek közt a Felső-Sváb vidékekről települtek, mégsem az általuk használt Fastnacht vagy Fasnet kifejezés maradt meg nyelvükben, hanem a bajor-osztrák területeken elterjedt Fasching, mely avast-schank (ejtsd: fásztsánk) vagyis a böjt előtti utolsó italkimérési időszakot jelentette. Ez a szó nemcsak Zsámbékon vált ismertté, hanem már korábban a magyar nyelvbe is beépült farsangként és azóta is használjuk a vízkereszt és hamvazószerda közti időszak meghatározására. Fotó:Salamon László
Húsvéti sváb hagyományok Zsámbékon - Előadás a Tájházban
2012.02.25
Március 10-én szombaton 13 órától a Nyitott Múzeumok Hétvégéjének keretében hallgathatják meg az érdeklődők Fuchs Sandra előadását a zsámbéki húsvéti sváb hagyományokról, majd aki kifújt tojással készül, az megtanulhatja, milyenek is voltak a zsámbéki sváb motívumok, melyekkel a sváb asztalos mesterek a bútorokat díszítették. Minden hónap második szombat-vasárnapján Zsámbék mindhárom múzeuma - Romtemplom, Lámpamúzeum és a Tájház - kedvezményes áron, egyetlen kombinált belépővel látogatható.
Húsvéti harmatszedés a Kálvárián 300 éves hagyomány nyomán
Hutzelsonntag Óbányán
2012.02.07
Óbányán a Hutzelsonntag-ot a katolikus vallás szerint Nagyböjt első vasárnapján tartják. Nevét - Hutzel - a német nemzetiségi lakosságtól nyerte, mely az "aszalvány, aszalt gyümölcs" megfelelője, egyben a böjti étkek egyik meghatározója a településen. Termésjósló szokás, amit még a betelepített németek az óhazából hoztak magukkal és egészen az 1970-es évekig művelték. Akkrotájt azonban megszakadt a folyamat. Pár éve újította meg Óbánya a régi szokást, a helyi Német Kisebbségi Önkormányzat szervezésében. Cikkünkben videón tekinthetik meg ezt a régi sváb hagyományt.
Újraéled a Szent Vendel Ház
2011.08.04
Zsámbék egyik legrégebbi épülete, amely sváb tájházként üzemel új kiállítással és egy hagyományokban bővelkedő megnyitóval várja vendégeit augusztus 13-án 10 órától. Akit érdekelnek betelepítéskori tárgyak, sváb festett bútorok, szimbolómban gazdag használati eszközök és a színpompás zsámbéki viseletek, annak ott a helye. Zene, tánc, dal és sváb játszóház várja a kedves vendégeket.
Melchior Keller domborművés lakóháza 1740-ből még ma is az egykori Neu'gstiften áll
Gyógynövénycsokrok és aratókoszorú
2010.08.13
Ismét előttünk áll egy, a zsámbéki svábok által nagyon kedvelt ünnep. Mariä Himmelfahrt vagy ahogy Zsámbékon nevezték Maria Kreudeweih egy olyan nap volt, melyen őseink az aratás végét ünnepelték, de a mágikus gyógynövényeket is ekkor vitték el megszenteltetni a templomba.
2010. augusztus 14-én 15 órakor várunk mindenkit a Szent Vendel Házba a gyógynövénycsokrok megkötésére, melyben Kárpáti Tímea természetvédelmi szakmérnök is segítségünkre lesz. És mesél a Zsámbék környékén őshonos gyógynövényekről.
Augusztus 15-én pedig viseletben és az ünnep kellékeivel veszünk részt a Mária Mennybevétele misén a zsámbéki barokk katolikus templomban.
Óriási siker volt a Farsangtemetés és a Bál
2010.05.13
Március 13-án eljött a nap és mi újra összejöttünk. Farsangtemető Jótékonysági Rendezvényünk napja volt ez. A bevételt az Utánpótlás csoportunk viseleteire fordítottuk. Nem várt sikere volt az esténknek. 300 ember volt kíváncsi ránk és támogatta jelenlétével a páratlan ZSÁMBÉKI VISELETEK elkészíttetését. Köszönet mindenkinek, aki ott volt. Néhány sorban itt olvashatják mi is történt azon az estén. Galériánkban is megtalálhatók az ott készült képek. Lent: ősi szokás szerint a fiúk siratóasszonyként temetik a Farsangot.
A mi zsámbéki Szent Erzsébetünk
2009.11.19